SIKÇA SORULAN
SORULAR

AEGON TÜRKİYE
Hangi alanlarda çalışıyorsunuz?
Hayat sigortası, emeklilik ve fon yönetimi alanlarında dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından olan Hollanda merkezli Aegon Grup, kurulmuş olduğu 1844 yılından bu yana, geçmişten gelen tecrübesini, tüm paydaşları için bugün ile yarın arasında güçlü bir köprü kurabilmek amacıyla kullanıyor.
Kaç yıldır Türkiye'desiniz?
Aegon Grubu, Orta ve Doğu Avrupa'da başlayan büyüme serüvenine, Temmuz 2008'den bu yana bölgenin yükselen değeri olan Türkiye ile devam etmektedir.
Sektörde kaçıncı sıradasınız?
HAYMER ve TSB verileri ışığında 2018 Kasım ayı itibarıyla;
- Toplam Hayat Prim Üretiminde 6. sırada,
- Birikim Ürünleri Toplam Prim Üretiminde 1. sırada,
- Birikim Ürünleri Yeni İş Prim Üretiminde ise 1. sırada yer alıyoruz.
Daha önce birkaç firma ile daha görüştüm ama sigorta sektörü konusunda ikna olmadım. Sizin farkınız nedir?
Aegon Grubu, hem finansal altyapısı hem de çalışanlarına verdiği değer açısından dünya genelinde faaliyet göstermekte olduğu hayat sigortası, emeklilik ve fon yönetimi alanlarında lider şirketlerden biridir. Hollanda merkezli bir grup olarak Amerika, Avrupa ve Asya’da 25’ten fazla ülkede faaliyet gösteren şirketlerimizde 26 binden fazla iş arkadaşımız görev alıyor. Aegon Türkiye ekibi olarak da “güven, saygı, kalite ve şeffaflık” ilkelerimize bağlı kalarak, sahip olduğumuz bu derin tecrübeyi ve Aegon ayrıcalığını tüm Türkiye’ye ihtiyaç odaklı ürünler ve yenilikçi hizmetler sunarak yaşatmak için çaba sarf ediyoruz.
Ürünlerinizi daha çok kimler tercih ediyor?
Satış sürecinde prensibimiz müşterilerimizin kendi yaşam döngüleri içinde karşılaştıkları finansal ihtiyaçlarına uygun en doğru ürün tavsiyesini sunmak olduğundan, her profilde müşterimiz bulunuyor.
İleride bu işten ayrılıp acenteniz olabilir miyim?
Performans ve satış sonuçlarının uygun görülmesi halinde böyle bir imkan sunuyor, acente açılışları konusunda da gereken desteği sağlıyoruz.
Başarıyı nasıl ödüllendiriyorsunuz?
Satış Danışmanlarımızın dahil olduğu "Satış Ekipleri Hedeflendirme ve Prim (Ödül) Sistemi" bulunuyor. Bu sistem, objektif kriterler ve eşit şartlar dahilinde verilmiş olan hedeflerin yerine getirilmesi ve/veya aşılması halinde kişilere ücretleri dışında ödenmesi planlanan primi ve/veya ödülü ifade ediyor. Danışmanlarımız üretimleri üzerinden hesaplanan prim sistemine dahil oluyor.
Hangi şehirlerde ofisiniz var? Çalışacağım yeri kendim seçebiliyor muyum?
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Bursa, Muğla ve Trakya olmak üzere farklı yerlerde Bölge Müdürlüklerimiz bulunuyor ve başvuru değerlendirmelerin sırasında çalışmak istediğin yere bağlı olarak ilgili Bölge Müdürlüklerinde işe alım süreç değerlendirmelerini gerçekleştiriyoruz.div>
İŞE ALIM SÜRECİ
İşe alım süreci ne kadar sürüyor?
İşe alım yetkinlik bazlı birebir mülakat ile iş tanımına uygunluğunun belirlenmesinin ardından 3 haftalık Eğitime davet edilmen ile başlar. Eğitim boyunca da işe uygunluğun çeşitli uygulamalar ile değerlendiriliyor.
İşe alımda hangi aşamalardan geçeceğim?
İşe alımda uyguladığımız değerlendirme süreci sırası ile şöyle: Aradığın İş Burada işe alım sitemiz ile şirketimizi ve Finansal Güvence Danışmanlığı pozisyonunu tanımanı sağlıyoruz. Ardından Yetkinlik Bazlı Mülakat, Profil Testi, Eğitime Davet Teklifi, 3 Haftalık Eğitim Süreci ve İş Teklifi ile sonuçlanıyor.
İşe alım süreci olumsuz sonuçlansa bile bilgilendirme yapacak mısınız?
Aegon Türkiye olarak işe alım sürecinin sonucu ne olursa olsun bilgilendirme yapıyoruz. Başvurunun ardından SMS ya da telefon ve/veya e-posta aracılığı ile seni bilgilendireceğiz.
İşe alınırsam bana ne kadar deneme süresi vereceksiniz?
İşe girişinle beraber yasal deneme süren 2 aydır. 3 haftalık eğitim sürecinin ardından toplam 3 aylık bir adaylık dönemi bulunuyor.
Bu iş için ne tür özelliklere sahip olmalıyım?
İkna kabiliyeti olan, kolay pes etmeyen, kararlı bir yapısı ve hedefleri olan, ifade ve anlama becerisi yüksek, girişken, öz motivasyonu yüksek ve analitik düşünebilen bir profile sahip olduğunu düşünüyorsan Aradığın İş Burada!
İşe gelirken resmi kıyafet giymek zorunda mıyım?
Bizim kadar senin de müşterilerimize değer vereceğini biliyoruz. Bu yüzden, kadın çalışanlarımızdan, kumaş pantolon ya da etek, uygun tarzda bluz, ceket ya da hırka giymelerini, saç, makyaj vs. gibi kişisel bakım konusunda titiz davranmalarını ve kullandıkları aksesuarlar konusunda da aynı özeni göstermelerini bekliyoruz. Erkek çalışanlarımızdan, tercihen koyu renklerde takım elbise giymelerini, kravat ve ayakkabılarının da giysileri ile uyumlu olmasını, saç, sakal traşı vs. gibi kişisel bakım konusunda özenli davranmalarını bekliyoruz.
EĞİTİMLER
İşi öğrenebilmem için ne tür eğitimler veriyorsunuz?
Yetkin çalışanlar bizim öncelikli hedeflerimiz arasında. İşte tam da bu yüzden başlangıç eğitimi, iş başı eğitimi ve koçluk ile birlikte toplamda 3 aylık bir süreçte işi öğrenebilmen için gerekli tüm eğitimleri veriyoruz. Sonraki dönemlerde ise tecrübeli yöneticilerimiz gelişime açık yönlerini belirleyerek gerekli eğitimleri vermeye, kariyer yolculuğunda sana eşlik etmeye devam edecek.
SPK lisansı almam için eğitim desteği veriyor musunuz?
Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik için zorunlu olmamasına rağmen, SPK Lisansları ile ilgili olarak, çalışanlarımızın kariyer gelişimi için ilgili lisansın eğitimleri ve sınav giriş ücretlerini belirli koşullarda karşılıyoruz.
İŞ KOŞULLARI VE ÇALIŞMA SAATLERİ
Finansal Danışman olmak için bir şart var mı?
Aday Finansal Güvence Danışmanlığı (AFGD) pozisyonu için kariyerini satış ve finansal danışmanlık alanında geliştirmek isteyen ve en az lise mezunu olan tüm adaylar başvuru gerçekleştirebilir. Sektör tecrübesi aramıyor ve herhangi bir yaş sınırımız bulunmuyor. Satış enerjisi ve isteği olan herkesi değerlendirme sürecimize dahil ediyoruz.
Sektör tecrübem var. Bu durum işe alımda bana nasıl bir fayda sağlar?
Aday Finansal Güvence Danışmanı dışındaki unvanlar için işe alımlarda deneyim kriteri bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Aracısı lisansına sahip adaylar arasından, 1 yıla kadar deneyimi olanlar Finansal Güvence Danışmanı, 2 yıllık deneyimi olanlar Finansal Güvence Uzmanı, 4 yıllık deneyimi olanlar Özel Birikim Danışmanı, 6 yıllık deneyimi olanlar Özel Birikim Uzmanı, 8 yıllık deneyimi olanlar ise Özel Birikim Yönetmeni unvanında uygun görülmeleri halinde işe alınabilir.
Görevim sadece müşteri ziyareti yapmak mı?
Satış Danışmanlarımızdan beklentimiz, aday müşterilerimizin finansal ve yaşamsal beklentilerine uygun ihtiyaç odaklı sigorta ürünlerimizin satışını yapmak ve satış sonrası müşterilerimizden gelen taleplerin karşılanmasını sağlamaktır.
Çalışma saatleriniz nedir?
Çalışma süresi 09:00 - 18:00 olmak üzere, günde 8, haftada 40 saattir. Öğle tatili saat 12:00 – 13:00 olmak üzere 1 saattir. Cumartesi ve Pazar günü hafta tatilidir. Bu çalışma programı özel durumlarda değişebilir.
Ofisleriniz haftasonu ve resmi tatillerde çalışıyor mu?
Genel uygulamamızda hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmıyoruz.
Home office çalışabilir miyim?
Mevcut durumda bu model ile çalışmıyoruz. Ancak işe alım sırasında yönetimce uygun görülmesi durumunda il temsilcisi görevini yürüten çalışanlarımız, iş sözleşmesi ve görev tanımı gereği ofiste yerleşik olarak çalışmamakta ve işlerini evinden sürdürebiliyor Ancak öte yandan ilgili kişinin iş sözleşmesi ve görev tanımı uyarınca toplantılara ya da eğitimlere katılımı ve zaman zaman da yaptığı işlerle ilgili olarak ofise gelerek rapor vermesi gerekiyor.
Öğrenciyim, part time çalışma imkanı sağlıyor musunuz?
Şirketimizde part time çalışma uygulaması bulunmuyor.
Ulaşımı kolaylaştırmak için araç veriyor musunuz?
Bölge Müdürlüklerimizin idare ve yönetimine bağlı şirket araçlarına sahibiz. Danışmanlarımızın görüşme programları ve gidecek oldukları rotalar çerçevesinde, ulaşımlarını kolaylaştırmak adına havuz araç uygulamamız bulunuyor. Ekipler bu araçları programlarına göre paylaşıyorlar.
REFERANS KAYNAĞI VE RANDEVU ALMA
Bizim için müşteriden randevu alan birisi var mı?
Her danışmanımız kendi görüşme planını kendisi oluşturuyor, randevularını kendileri alıyor..
Şirket bize müşteri datası veriyor mu?
Portföy oluşturma konusunda destekleyici çalışmalarımız bulunuyor. Ancak belirli bir süre sonra her danışmanımızın kendi portföyünü oluşturmasını bekliyoruz.
KARİYER FIRSATLARI
Şirketinizde nereye kadar yükselebilirim?
Aegon'da çalışıyorsan, kariyer konusunda önünde birçok fırsat bulunuyor demektir. Hedef gerçekleştirme, performans ve yetkinliklerine bağlı olarak Finansal Güvence Danışmanlığı’ndan Genel Müdürlük'e kadar uzanan bir yelpazede satış uzmanlığı ya da satış yöneticiliğinde kariyer yapabilirsin.
Şirketinizde terfi öncesi nasıl bir değerlendirme yapılmaktadır?
Terfi öncesi yönetsel becerileri değerlendirdiğimiz bir uygulama sürecimiz mevcut ancak bu yazılı sınav şeklinde değil. Aylık hedef gerçekleştirmeye bağlı performans sonuçları ve yetkinlikler terfi sürecinde değerlendiriliyor.
İngilizce biliyorum. Bunun şirketinizdeki kariyerime nasıl bir katkısı olur?
Şirketimizin uluslararası bir yapıda olması sebebiyle İngilizce bilmen, kariyer planlaması, terfi, atama ve diğer organizasyon yapılandırmalarında sana katkı sağlayacaktır.
ÜCRETLENDİRME VE KAZANÇ MODELİ
Maaşım net mi, brüt mü olacak?
Ödemeler baz maaş ve baz maaşa ek olarak performans sonuçlarına paralel ek ödemelerden oluşuyor. Mevzuat gereğince tüm hak edişler brüt yapılıyor ve çalışanlarımıza gerekli yasal kesintilerin ardından net tutarlar ödeniyor.
Yılda kaç maaş veriyorsunuz?
Maaşlar hak ediş esasına göre İş Kanunu hükümlerince yılda brüt 12 maaş olarak ödeniyor. Maaşa ek olarak aylık satış performans sonuçlarına göre bir önceki aydan gelen ödül ve primler de ödeniyor. Toplam kazancın önemli bir bölümünü oluşturan primler satış yapılan ürüne göre değişiklik gösteriyor.
SOSYAL HAKLAR
Çalışanlarınıza hayat sigortası yapıyor musunuz?
Çalışanlarımız için primlerin şirketimizce karşılandığı hayat sigortası yapıyoruz.
Çalışanlarınıza sağlık sigortası yapıyor musunuz?
3 ayını dolduran tüm Finansal Danışmanlarımız, primleri şirketimiz tarafından ödenen ayakta ve yatarak tedavili sağlık sigortasına dahil ediliyor.
Ne tür teknolojik iletişim desteği veriyorsunuz?
Çalıştığın süre boyunca randevu ve satış sürecini yönetebilmen için tablet bilgisayar ve limitli olmak üzere cep telefonu hattı veriyoruz.
Bu işi yapmam için olması gereken lisanslar var mıdır?
Hayat Sigorta satışı ile ilgili ekiplerimiz için herhangi bir belge ya da aracılık şartı bulunmuyor. Ancak Bireysel Emeklilik Sigortası planlarının satışı için Bireysel Emeklilik Aracılık Lisansı'na sahip olmalısın.
ÇALIŞAN PROFİLİ
Şirketinizde kaç kişi çalışıyor?
Çalışan sayımız yaklaşık 700 kişidir.
Şirketinizin çalışan profili nasıl?
Şirketimizin %42'si erkek, %58'i kadın çalışanlardan oluşuyor. Genel çalışan yaş ortalamamız 24-31 aralığında olduğundan genç ve dinamik bir kadroya sahibiz. Eğitim olarak da %78'lik bir oranla çalışanlarımız Yüksek Lisans ve Lisans mezunlarından oluşuyor.
ÜRÜNLERİMİZ
Şirket ürünleriniz nelerdir?

Prim İadeli Hayat Sigortası ile Aegon Emeklilik ve Hayat, müşterilerine eşi bulunmaz bir fırsat sunuyor; müşterilerinin geleceğini güvenceye almak için seçilen sigorta süresi sonunda ödenen primlerin tamamı iade ediliyor.

Turuncu Elma Hayat Sigortası ile yaşam kaybı veya (seçilirse) kritik hastalıklardan birinin teşhisi durumunda müşterilerimizin yakınlarına belirlenen bir tutar kalır. Böylece müşterilerimiz yakınlarının yaşayacağı maddi zorluklara nasıl çözüm bulacaklarını düşünmek zorunda kalmaz ve onların geleceğini güvence altına almış olurlar.

Eğitim İçin Sigortası ile müşterilerimizin yıllar içinde yapacağı birikimler, çocukları okul çağına geldiğinde yıllık olarak geri döner, hem müşterimize hem de çocuklarına kazandırır. Çocuklar dünyaya geldiği günden itibaren her ay belli tutarlarda ödenebilecek primler, çocuklar okul çağına geldiğinde süre boyunca ödenmesi hedeflenen primler yıllık olarak geri ödenir ve çocukların eğitim planı korunmuş olur.

Ödüllü Birikim Sigortası ile sigorta süresinin bitiş tarihine kadar poliçe kapsamındaki tüm primlerin ödenmesi ve hayatta olunması durumunda; müşterimizin hesabındaki birikim ile sigortanın bitiş tarihine kadar ödenen primler toplamının belirli bir oranı Prim İadesi Ödülü olarak "müşterimize" ödenir.