SIKÇA SORULAN
SORULAR

Viennalife Emeklilik ve Hayat
Hangi alanlarda çalışıyorsunuz?
Viennalife Emeklilik ve Hayat A.Ş., Sigortacılık sektöründe benzersiz Hayat Sigortası ürünleri ve yenilikçi yaklaşımıyla sektörde birçok ilki hayata geçirmiştir. Vienna Insurance Group risklere karşı finansal koruma sağlamada istikrar ve uzmanlıkla eş anlamlıdır. Sigorta kapsamı sağlama konusundaki temel yetkinliğine odaklanan deneyim, Grubun 22 milyondan fazla müşterisi için sağlam ve güvenli bir temel oluşturur.
Kaç yıldır Türkiye'desiniz?
Faaliyetine -Ankara Emeklilik ve Hayat Şirketi’nin Aegon Grup tarafından satın alınmasının ardından- 2008 yılında başlayan şirketimiz, merkezi Viyana'da bulunan -200 yıllık geçmişi ve 30 ülkede 50 sigorta şirketi, 25.000’den fazla çalışanı ile- Orta ve Doğu Avrupa'nın lider sigorta grubu “VIENNA INSURANCE GROUP” ailesine Nisan 2022 yılında katılmıştır. İsim değişikliğini Ekim 2022 tarihinde tamamlayarak Viennalife Emeklilik ve Hayat A.Ş. adını almıştır.
Sektörde kaçıncı sıradasınız?
Yenilikçi ürünleriyle sektöre adım attığı 2009 yılının sonunda binde 4.7 olan pazar payını, 2022 Haziran sonu itibarıyla yüzde 10,92 seviyesine çıkararak sektörde en hızlı büyüyen hayat sigortası şirketi olma başarısını yakalamıştır. HAYMER ve TSB verileri ışığında 2022 Haziran Ayı itibarıyla; • Toplam Hayat Prim Üretiminde 3.sırada, • Risk Ürünleri Toplam Prim Üretiminde 2. sırada, • Birikim Ürünleri Toplam Prim Üretiminde 1. sırada yer alıyoruz.
Daha önce birkaç firma ile daha görüştüm ama sigorta sektörü konusunda ikna olmadım. Sizin farkınız nedir?
Vienna Insurance Group, merkezi Avusturya'nın başkentinde bulunan uluslararası bir sigorta grubudur. 30 ülkede yaklaşık 50 şirkette Vienna Insurance Group için 25.000'den fazla çalışan çalışmaktadır. Orta ve Doğu Avrupa'da (CEE) sigorta sektöründe lider olmasını sağlayan kişisel ve yerel ihtiyaçlar doğrultusunda sigorta çözümleri geliştirir. Viennalife Emeklilik ve Hayat A.Ş.; temel aldığı ilkelerden hareketle, insana, teknolojiye, akıllı iş süreçlerine ve etkin dağıtım kanallarına yaptığı yatırımlardan aldığı güç ile daha büyük başarılara imza atma heyecanını taşımaktadır. Bini aşkın finansal danışman/uzmandan oluşan doğrudan satış ekibi, altı yüzü aşkın geniş acente ağı, iş birliği yaptığı altı banka ve en son teknolojik çözümlerle desteklenen satış platformları ile insanların yaşam döngülerinde ihtiyaç duydukları finansal çözümleri sunan Viennalife, sektöre yeni bir soluk ve anlayış getirmektedir. Önemseyen, koruyan, destekleyen, güç veren yapısıyla Viennalife, hayatı huzurla kucaklamanıza yardımcı olur.
Ürünlerinizi daha çok kimler tercih ediyor?
Satış sürecinde prensibimiz müşterilerimizin kendi yaşam döngüleri içinde karşılaştıkları finansal ihtiyaçlarına uygun en doğru ürün tavsiyesini sunmak olduğundan, her profilde müşterimiz bulunuyor.
İleride bu işten ayrılıp acenteniz olabilir miyim?
Performans ve satış sonuçlarının uygun görülmesi halinde böyle bir imkan sunuyor, acente açılışları konusunda da gereken desteği sağlıyoruz.
Başarıyı nasıl ödüllendiriyorsunuz?
Satış Danışmanlarımızın dahil olduğu "Satış Ekipleri Hedeflendirme ve Prim (Ödül) Sistemi" bulunuyor. Bu sistem, objektif kriterler ve eşit şartlar dahilinde verilmiş olan hedeflerin yerine getirilmesi ve/veya aşılması halinde kişilere ücretleri dışında ödenmesi planlanan primi ve/veya ödülü ifade ediyor. Danışmanlarımız üretimleri üzerinden hesaplanan prim sistemine dahil oluyor.
Hangi şehirlerde ofisiniz var? Çalışacağım yeri kendim seçebiliyor muyum?
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Bursa, Muğla ve Trakya olmak üzere farklı yerlerde Bölge Müdürlüklerimiz bulunuyor ve başvuru değerlendirmelerin sırasında çalışmak istediğin yere bağlı olarak ilgili Bölge Müdürlüklerinde işe alım süreç değerlendirmelerini gerçekleştiriyoruz.
İşe alım süreci
İşe alım süreci ne kadar sürüyor?
İşe alım yetkinlik bazlı birebir mülakat ile iş tanımına uygunluğunun belirlenmesinin ardından 13 günlük Başlangıç Eğitim Programı’na davet edilmen ile başlar. Eğitim boyunca da işe uygunluğun çeşitli uygulamalar ile değerlendiriliyor.
İşe alımda hangi aşamalardan geçeceğim?
İşe alımda uyguladığımız değerlendirme süreci sırası ile şöyle: Aradığın İş Burada işe alım sitemiz ile şirketimizi ve Finansal Güvence Danışmanlığı pozisyonunu tanımanı sağlıyoruz. Ardından Yetkinlik Bazlı Mülakat, Profil Testi, Eğitime Davet Teklifi, 13 günlük Eğitim Süreci ve İş Teklifi ile sonuçlanıyor.
İşe alım süreci olumsuz sonuçlansa bile bilgilendirme yapacak mısınız?
Viennalife olarak işe alım sürecinin sonucu ne olursa olsun bilgilendirme yapıyoruz. Başvurunun ardından SMS ya da telefon ve/veya e-posta aracılığı ile seni bilgilendireceğiz.
İşe alınırsam bana ne kadar deneme süresi vereceksiniz?
İşe girişinle beraber yasal deneme süren 2 aydır. 13 günlük eğitim sürecinin ardından toplam 3 aylık bir adaylık dönemi bulunuyor.
Bu iş için ne tür özelliklere sahip olmalıyım?
İkna kabiliyeti olan, kolay pes etmeyen, kararlı bir yapısı ve hedefleri olan, ifade ve anlama becerisi yüksek, girişken, öz motivasyonu yüksek ve analitik düşünebilen bir profile sahip olduğunu düşünüyorsan Aradığın İş Burada!
İşe gelirken resmi kıyafet giymek zorunda mıyım?
Bizim kadar senin de müşterilerimize değer vereceğini biliyoruz. Bu yüzden, kadın çalışanlarımızdan, kumaş pantolon ya da etek, uygun tarzda bluz, ceket ya da hırka giymelerini, saç, makyaj vs. gibi kişisel bakım konusunda titiz davranmalarını ve kullandıkları aksesuarlar konusunda da aynı özeni göstermelerini bekliyoruz. Erkek çalışanlarımızdan, tercihen koyu renklerde takım elbise giymelerini, kravat ve ayakkabılarının da giysileri ile uyumlu olmasını, saç, sakal traşı vs. gibi kişisel bakım konusunda özenli davranmalarını bekliyoruz.
Eğitimler
İşi öğrenebilmem için ne tür eğitimler veriyorsunuz?
Yetkin çalışanlar bizim öncelikli hedeflerimiz arasında. İşte tam da bu yüzden başlangıç eğitimi, iş başı eğitimi ve koçluk ile birlikte toplamda 3 aylık bir süreçte işi öğrenebilmen için gerekli tüm eğitimleri veriyoruz. Sonraki dönemlerde ise tecrübeli yöneticilerimiz gelişime açık yönlerini belirleyerek gerekli eğitimleri vermeye, kariyer yolculuğunda sana eşlik etmeye devam edecek.
SPK lisansı almam için eğitim desteği veriyor musunuz?
Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik için zorunlu olmamasına rağmen, SPK Lisansları ile ilgili olarak, çalışanlarımızın kariyer gelişimi için ilgili lisansın eğitimleri ve sınav giriş ücretlerini belirli koşullarda karşılıyoruz.
İş koşulları ve çalışma saatleri
Finansal Danışman olmak için bir şart var mı?
Aday Finansal Güvence Danışmanlığı (AFGD) pozisyonu için kariyerini satış ve finansal danışmanlık alanında geliştirmek isteyen ve Üniversite mezunu olan tüm adaylar başvuru gerçekleştirebilir. Sektör tecrübesi aramıyor ve herhangi bir yaş sınırımız bulunmuyor. Satış enerjisi ve isteği olan herkesi değerlendirme sürecimize dahil ediyoruz.
Sektör tecrübem var. Bu durum işe alımda bana nasıl bir fayda sağlar?
Aday Finansal Güvence Danışmanı dışındaki unvanlar için işe alımlarda deneyim kriteri bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Aracısı lisansına sahip adaylar arasından, 1 yıla kadar deneyimi olanlar Finansal Güvence Danışmanı, 2 yıllık deneyimi olanlar Finansal Güvence Uzmanı, 4 yıllık deneyimi olanlar Özel Birikim Danışmanı, 6 yıllık deneyimi olanlar Özel Birikim Uzmanı, 8 yıllık deneyimi olanlar ise Özel Birikim Yönetmeni unvanında uygun görülmeleri halinde işe alınabilir.
Görevim sadece müşteri ziyareti yapmak mı?
Satış Danışmanlarımızdan beklentimiz, aday müşterilerimizin finansal ve yaşamsal beklentilerine uygun ihtiyaç odaklı sigorta ürünlerimizin satışını yapmak ve satış sonrası müşterilerimizden gelen taleplerin karşılanmasını sağlamaktır.
Çalışma saatleriniz nedir?
Çalışma süresi 09:00 - 18:00 olmak üzere, günde 8, haftada 40 saattir. Öğle tatili saat 12:00 – 13:00 olmak üzere 1 saattir. Cumartesi ve Pazar günü hafta tatilidir. Bu çalışma programı özel durumlarda değişebilir.
Ofisleriniz haftasonu ve resmi tatillerde çalışıyor mu?
Genel uygulamamızda hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmıyoruz.
Home office çalışabilir miyim?
Mevcut durumda bu model ile çalışmıyoruz. Ancak işe alım sırasında yönetimce uygun görülmesi durumunda il temsilcisi görevini yürüten çalışanlarımız, iş sözleşmesi ve görev tanımı gereği ofiste yerleşik olarak çalışmamakta ve işlerini evinden sürdürebiliyor Ancak öte yandan ilgili kişinin iş sözleşmesi ve görev tanımı uyarınca toplantılara ya da eğitimlere katılımı ve zaman zaman da yaptığı işlerle ilgili olarak ofise gelerek rapor vermesi gerekiyor.
Öğrenciyim, part time çalışma imkanı sağlıyor musunuz?
Şirketimizde part time çalışma uygulaması bulunmuyor.
Ulaşımı kolaylaştırmak için araç veriyor musunuz?
Bölge Müdürlüklerimizin idare ve yönetimine bağlı şirket araçlarına sahibiz. Danışmanlarımızın görüşme programları ve gidecek oldukları rotalar çerçevesinde, ulaşımlarını kolaylaştırmak adına havuz araç uygulamamız bulunuyor. Ekipler bu araçları programlarına göre paylaşıyorlar.
Referans kaynağı ve randevu alma
Bizim için müşteriden randevu alan birisi var mı?
Her danışmanımız kendi görüşme planını kendisi oluşturuyor, randevularını kendileri alıyor..
Şirket bize müşteri datası veriyor mu?
Portföy oluşturma konusunda destekleyici çalışmalarımız bulunuyor. Ancak belirli bir süre sonra her danışmanımızın kendi portföyünü oluşturmasını bekliyoruz.
Kariyer fırsatları
Şirketinizde nereye kadar yükselebilirim?
Viennalife'da çalışıyorsan, kariyer konusunda önünde birçok fırsat bulunuyor demektir. Hedef gerçekleştirme, performans ve yetkinliklerine bağlı olarak Finansal Güvence Danışmanlığı’ndan Genel Müdürlük'e kadar uzanan bir yelpazede satış uzmanlığı ya da satış yöneticiliğinde kariyer yapabilirsin.
Şirketinizde terfi öncesi nasıl bir değerlendirme yapılmaktadır?
Terfi öncesi yönetsel becerileri değerlendirdiğimiz bir uygulama sürecimiz mevcut ancak bu yazılı sınav şeklinde değil. Aylık hedef gerçekleştirmeye bağlı performans sonuçları ve yetkinlikler terfi sürecinde değerlendiriliyor.
İngilizce biliyorum. Bunun şirketinizdeki kariyerime nasıl bir katkısı olur?
Şirketimizin uluslararası bir yapıda olması sebebiyle İngilizce bilmen, kariyer planlaması, terfi, atama ve diğer organizasyon yapılandırmalarında sana katkı sağlayacaktır.
Ücretlendirme ve kazanç modeli
Maaşım net mi, brüt mü olacak?
Ödemeler baz maaş ve baz maaşa ek olarak performans sonuçlarına paralel ek ödemelerden oluşuyor. Mevzuat gereğince tüm hak edişler brüt yapılıyor ve çalışanlarımıza gerekli yasal kesintilerin ardından net tutarlar ödeniyor.
Yılda kaç maaş veriyorsunuz?
Maaşlar hak ediş esasına göre İş Kanunu hükümlerince yılda brüt 12 maaş olarak ödeniyor. Maaşa ek olarak aylık satış performans sonuçlarına göre bir önceki aydan gelen ödül ve primler de ödeniyor. Toplam kazancın önemli bir bölümünü oluşturan primler satış yapılan ürüne göre değişiklik gösteriyor.
Sosyal haklar
Çalışanlarınıza hayat sigortası yapıyor musunuz?
Çalışanlarımız için primlerin şirketimizce karşılandığı hayat sigortası yapıyoruz.
Çalışanlarınıza sağlık sigortası yapıyor musunuz?
3 ayını dolduran tüm Finansal Danışmanlarımız, primleri şirketimiz tarafından ödenen ayakta ve yatarak tedavili sağlık sigortasına dahil ediliyor.
Ne tür teknolojik iletişim desteği veriyorsunuz?
Çalıştığın süre boyunca randevu ve satış sürecini yönetebilmen için tablet bilgisayar ve limitli olmak üzere cep telefonu hattı veriyoruz.
Bu işi yapmam için olması gereken lisanslar var mıdır?
Hayat Sigorta satışı ile ilgili ekiplerimiz için herhangi bir belge ya da aracılık şartı bulunmuyor. Ancak Bireysel Emeklilik Sigortası planlarının satışı için Bireysel Emeklilik Aracılık Lisansı'na sahip olmalısın.
Ürünlerimiz
Şirket ürünleriniz nelerdir?

Ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilerilere www.viennalife.com.tr şirket adresimizden ulaşabilirsin.